«

»

Wrz 09

Czym są linie produkcyjne?

W każdej fabryce znajdują się linie produkcyjne, za pomocą których z różnych materiałów wytwarzane są produkty. Do powstania linii produkcyjnej wymagana jest odpowiednia liczba ludzi i sprzętu. Jakie są typy linii produkcyjnych i co jest wymagane do ich prawidłowego i wydajnego działania?

Rodzaje linii produkcyjnej

Linie produkcyjne występują w wielu formach i rodzajach, jednak najczęściej dzieli się ze względu na typ produkcji. Zaliczają się do nich takie linie produkcyjne jak linie produkcji jednostkowej (pojedyncze produkty, na przykład samochody), linie produkcji małoseryjnej (kilka podobnych produktów, często wykonanych ręcznie), linie produkcji masowej / seryjnej (duża liczba identycznych produktów) lub linia produkcji ciągłej (rafinacja ropy lub inne linie które działają cały czas). Co jest potrzebne do ich prawidłowego działania?

Odpowiedni sprzęt i kadra

Aby linia produkcyjna działała optymalnie należy zapewnić jej odpowiednie warunki pracy. Bardzo ważne są taśmy transportowe i pasy napędowe, gdyż produkty muszą zostać transportowane stosunkowo szybko, a linie muszą być odpowiednio napędzane. Ponadto dla dobrej linii produkcyjnej wymagana jest odpowiednio duża powierzchnia, rodzaje i kolejność stanowisk produkcyjnych oraz odpowiednio wykwalifikowana kadra, która będzie mogła optymalnie pracować razem z maszynami. Linia produkcyjna bardzo często zwiększa szybkość i wydajność produkcji, więc ich odpowiednie przygotowanie pozwoli na ich długotrwałą i wydajną pracę.

Facebook