«

»

Gru 17

Gdzie korzysta się z taśm silikonowych?

Taśmy transportujące są stosowane w bardzo dużej ilości branż i mają bardzo zróżnicowane zadania. Z tego powodu istnieje wiele rodzajów taśm transportujących różniących się między sobą właściwościami. Jednym z typów taśm są taśmy silikonowe. Czym się charakteryzują i jak są wykonane?

Budowa i właściwości

Budowa taśm silikonowych wygląda w taki sposób, że jedna lub dwie przekładki zostają pokryte warstwą silikonu. Silikon jest wykorzystywany przy tworzeniu taśm transportujących ze względu na swoje właściwości, do których należy odporność na temperaturę, substancje oleiste, czynniki atmosferyczne czy elektryczność. Ponadto silikon pozwala na tłumienie drgań oraz ma bardzo niską przyczepność. Jakie branże korzystają z właściwości silikonu na taśmach transportujących?

Wykorzystanie

Do branż często wykorzystujących taśmy silikonowe zalicza się między innymi branżę spożywczą. Częstym wykorzystaniem tych taśm w tej branży jest użycie ich w tunelach chłodniczych do chłodzenia lepkiego karmelu lub nugatu. Inną branżą w której korzysta się z takich taśm jest branża chemiczna, gdzie na takich taśmach transportuje się granulat lub klej. Taśmy silikonowe mają również swoje zastosowanie w hutnictwie oraz budownictwie do medycyny dzięki temu, że silikon jest obojętny fizjologicznie.

Facebook