«

»

Lip 09

Podstawowe rodzaje pasów napędowych

Wiele maszyn potrzebuje pasów napędowych do prawidłowego działania, gdyż pozwalają one na przenoszenie ruchu z silnika do maszyny. Używane są zarówno w prostych maszynach jak i w zaawansowanych konstrukcjach. Jakie są rodzaje pasów napędowych?

Rodzaje pasów napędowych

Pasy napędowe są wykorzystywane powszechnie w niemal wszystkich typach przemysłu, ich rodzaj zależy głównie od maszyny do jakiej mają być zamontowane. Istnieje bardzo dużo szczegółowych rodzajów różniących się nieznacznie jedną cechą, jednak można wyróżnić bardziej ogólny ich podział. Wyróżniamy między innymi pasy napędowe płaskie, pasy klinowe, pasy zębate, pasy wielorowkowe i pasy wariatorowe. Różnią się one między innymi wyglądem, grubością i innymi właściwościami.

Właściwości pasów napędowych

Rodzaje pasów napędowych różnią się pewnymi właściwościami, które definiują najbardziej odpowiednie zadania dla poszczególnych pasów napędowych. Pasy napędowe płaskie są stosowane w zwykłych napędach i są jednostronne, czyli okładzina do przenoszenia ruchu znajduje się tylko na jednej stronie pasa. Pasy klinowe mają różne szerokości i ząbkowania, dzięki czemu można dopasować je do wielu maszyn. Wyróżnia je duża wydajność przy dużym obciążeniu. Pasy zębate mają ząbkowania i charakteryzują się stałą i cichą pracą. Z kolei pasy wielorowkowe mają możliwość przenoszenia mocy o dużych wartościach. Pasy wariatorowe mogą przenosić moc nawet z kół napędowych o niewielkich średnicach oraz w napędach o zmiennych prędkościach obrotowych.

Facebook