»

Lip 02

Rodzaje i właściwości taśm transportowych

W przemyśle każdy produkt musi być w odpowiedni sposób przetransportowany pomiędzy różnymi stanowiskami. To zadanie spełniają odpowiednie taśmy transportowe, które różnią się w zależności od produkowanych przedmiotów. Jakie są rodzaje taśm produkcyjnych i jakie są ich właściwości?

Rodzaje taśm

Taśmy transportowe są wykorzystywane do wielu różnych zadań w dużej ilości zróżnicowanych branż. Są one stosowane zarówno w przemyśle ciężkim jak i w przemyśle lekkim, dlatego istnieje tak dużo rodzajów taśm transportowych. Najpopularniejszymi rodzajami taśm są taśmy PCV, taśmy silikonowe, taśmy gumowe i taśmy modularne. Każda taśma transportowa musi zostać dokładnie przetestowana i być używana zgodnie ze swoim przeznaczeniem, gdyż w przeciwnym razie możemy ryzykować problemami w produkcji lub uszkodzeniami produktów.

Właściwości taśm

Właściwości taśmy transportowej różnią się w zależności od jej rodzaju. Taśmy PCV są odporne na działanie rozpuszczalników, chemikaliów oraz na uszkodzenia mechaniczne, ponadto łatwo utrzymać je w czystości i nie hałasują. Taśmy silikonowe wyróżniają się tym, że substancje nie kleją się do nich, dzięki czemu są idealne do produkcji karmelu, nugatu czy klejów. Taśmy gumowe są podstawowym elementem transportu taśmowego, gdyż nie zakłócają ruchu kół zębatych i strony transportowej. Z kolei taśmy modularne są stosowane podczas produkcji elementów dla których niemożliwe jest stosowanie standardowego transportu taśmowego.

Facebook