«

»

Gru 11

Taśmy transportowe do materiałów sypkich

Transport materiałów sypkich pomiędzy stanowiskami nie jest prosty z powodu ich konsystencji, jednak taśmy transportujące mogą być przystosowane do ich przewozu. Choć materiały tego typu mogą być przewożone na zwykłych taśmach, to bez ich odpowiedniego przystosowania materiał będzie się wysypywał. Jak przystosować taśmę transportującą do przewozu materiału sypkiego?

Welkanty

W celu odpowiedniego przygotowania taśm transportujących do transportu materiałów sypkich należy zainstalować na nich welkanty. Są one wykonywane między innymi z PVC, PU i poliestru. Występują w kilku kolorach, ponadto mogą być wzmocnione tkaniną lub występować bez tego wzmocnienia. Jednak czym w ogóle są welkanty i w jaki sposób pomagają w transporcie materiałów sypkich?

Zadania welkantów

Welkanty to akcesoria do taśm transportowych, które montuje się na brzegach taśmy. Służą one przede wszystkim do zabezpieczenia boków taśmy przed wysypywaniem się materiału sypkiego. Choć używane są głównie do tego zadania, to mogą również służyć do transportu innych produktów. Welkanty mają wszystkie atesty, które są wymagane do transportu nieopakowanej żywności, co znaczy że mogą być użyte w przemyśle spożywczym. Ponadto są odporne na działanie tłuszczów i olejów.

Facebook