Podróż samolotem często jest dla nas bardzo pamiętnym przeżyciem. Jednak rzadko zastanawiamy się jaką drogę przebywa nasz bagaż i bardzo się irytujemy jeśli zostaje w jakiś sposób uszkodzony. Dzieje się tak, gdyż bagaż przebywa drogę, która jest niewidoczna dla zwykłych pasażerów. W jaki sposób nasz bagaż jest transportowany i wydawany?

Co się dzieje z bagażem?

Nasz bagaż widzimy w momencie nadawania i odbierania go już na miejscu docelowym. Gdy my udajemy się na inne odprawy nasz bagaż jest przenoszony za pomocą setek metrów taśm transportowych oraz zautomatyzowanego systemu sortowania bagażu do samolotu. Na lotnisku docelowym nasz bagaż podobną drogą trafia z powrotem do nas. Zaawansowane systemy dbają o to, aby bagaże znalazły się w odpowiednich samolotach, jednak często walizki mogą zostać uszkodzone podczas transportu. Przykładem może być zgubiony uchwyt, kółko lub być porysowane. Jak działa system transportu bagażu?

System transportu bagażu

System transportu bagażu składa się dużej liczby taśm transportowych, które są zarządzane za pomocą systemu informatycznego za pomocą skanerów i innych czujników. Walizki są rozdzielane do odpowiednich zsypów, skąd pracownicy pakują walizki do przenośnika bagażowego, który następnie transportuje bagaże do luku bagażowego naszego samolotu. Dziennie system transportowy obsługuje setki walizek, dlatego na niektórych mogą pojawić się pewne uszkodzenia, które wynikają z transportu.