Taśmy transportowe są montowane w wielu liniach produkcyjnych, przenośnikach taśmowych i innych urządzeniach w wielu branżach. Nawet najlepsza taśma nie będzie pracować optymalnie jeśli nie zostaną spełnione odpowiednie warunki, gdyż optymalna praca taśmy nie zależy jedynie od niej samej. Co wpływa na wydajność taśmy transportowej?

Warunki pracy

Jedna z najważniejszych kwestii dotyczącej wydajności jest odpowiedni dobór taśmy transportującej, a na to wpływa kilka czynników. Największy wpływ na dobór taśmy ma środowisko, w którym taśma będzie pracować. Takie czynniki jak rodzaj transportowanych produktów, temperatura, związki chemiczne lub zanieczyszczenia mogą sprawić, że nieodpowiednio dobrana taśma zostanie nieodwracalnie uszkodzona. Równie ważna jest odpowiednia konfiguracja taśmy do pracy.

Konfiguracja i serwis

Bardzo ważne jest odpowiednie skonfigurowanie taśmy transportowej na każdym urządzeniu, między innymi poprzez odpowiednie naprężenie taśmy. Zarówno zbyt mocne jak i zbyt słabe naprężenie może spowodować uszkodzenie taśmy. Jeśli to nastąpi, to należy skontaktować się z serwisem taśm transportowych, który nie tylko naprawi taśmę, ale również przystosuje maszynę do optymalnej pracy z daną taśmą transportową. Warto również regularnie zlecać przeglądy serwisowe maszyn, w których zamontowane są taśmy transportowe. Jest to bardzo opłacalne rozwiązanie, gdyż zapobieganie awariom dzięki przeglądowi sprzętu i poprawieniu konfiguracji jest dużo tańsze niż naprawa uszkodzonego sprzętu.