Pasy napędowe służą do przekazywania mocy z silnika do maszyny i mogą być podzielone na wiele rodzajów. Jednym z rodzajów pasów napędowych są pasy napędowe zębate, które wykorzystuje się wszędzie tam gdzie wymagane jest przenoszenie mocy bez poślizgu. Jak są zbudowane i jak działają pasy zębate?
Wykonanie pasów zębatych
Pasy napędowe tego typu są najczęściej wykonane z neoprenu lub poliuretanu z kordem wykonanym z wytrzymałego materiału. Do takich materiałów zalicza się włókno szklane lub węglowe, kevlar, poliestr oraz stal zwykła lub nierdzewna. Pasy zębate mogą mieć różne podziałki i zróżnicowany kształt i szerokość zębów, w zależności od tego gdzie zostaną wykorzystane.
Wykorzystanie pasów zębatych
Takie pasy napędowe są wykorzystywane gdy wymagana jest bardzo dokładna synchronizacja układu względem czasu i odległości. Takie pasy są stosowane również tam, gdzie wydajność napędu musi być odpowiednio wysoka. Jest to możliwe dzięki utrzymaniu odpowiedniej pozycji na przenośniku nawet podczas nagłej zmiany kierunku lub prędkości. Pasy zębate są idealne do takich zadań, gdyż dzięki zębom są wstanie utrzymać swoją pozycję niezależnie od tego jak trudne zadanie mają do wykonania.