«

»

Sty 06

Czym są welkanty?

Taśmy transportujące służą do transportu zróżnicowanych towarów o różnej konsystencji i właściwościach, dla których zwykłe taśmy mogą nie wystarczyć. Z tego powodu istnieje szereg akcesoriów, które mają przystosować taśmy transportowe do przenoszenia takich towarów. Jednym z takich akcesoriów są welkanty, do czego one służą?

Z czego są zrobione?

Welkanty są znane także jako falbany/burty boczne lub boczniki faliste, które są umieszczane z boku taśm transportujących. Dzięki temu, że są one wtapiane bezpośrednio w materiał powleczający taśmę, dzięki czemu połączenie jest wytrzymałe i trwałe. Te elementy mogą być wykonane z PVC, PU lub poliestru, wzmocnione tkaniną lub zwykłe. Do czego służą taśmy z welkantami?

Zadania welkantów

Taśmy transporujące wyposażone w welkanty są najczęściej stosowane do transportu materiałów sypkich, gdyż welkanty uniemożliwiają rozsypywanie się materiału sypkiego na boki. Do właściwości welkantów można zaliczyć odporność na działanie tłuszczów i olejów. Inną ważną cechą welkantów do taśm transportujących jest atest dopuszczający je do kontaktu z żywnością niepakowaną, co umożliwia ich stosowanie w przemyśle spożywczym.

Facebook