We większości fabryk zamontowane są specjalne przenośniki taśmowe, które mają na celu transport elementów po fabryce oraz kilku innych celów. Dzięki ich łączeniu możemy otrzymać całe linie produkcyjne, które wytwarzają produkty danego przemysłu. Czym są przenośniki taśmowe i jakie spełniają zadania?
Definicja i cechy
Przenośnik taśmowy to urządzenie o prostej konstrukcji i dużej niezawodności, którego głównym zadaniem jest automatyzacja produkcji. Mają one za zadanie głównie przenoszenie produktów pomiędzy różnymi stanowiskami w fabryce, niezależnie od typu produktu. Rodzaj, właściwości i wymiary taśmy w przenośniku taśmowym dobiera się w zależności od typu przenoszonego ładunku, w tym ładunków sypkich przy zastosowaniu odpowiednich prowadnic bocznych. Modyfikować można również mniej istotne cechy przenośnika taśmowego, takie jak kolor, pod warunkiem że modyfikacja nie będzie wpływać na bezpieczeństwo użytkowania przenośnika. Ważna jest również integracja z innymi sprzętami w fabryce aby jak najlepiej usprawnić produkcję i obniżyć koszty wytwarzania produktów.
Branże
Z przenośników taśmowych różnego rodzaju korzysta cała gama różnych przemysłów, od ciężkiego po spożywczy. Są one dobierane w taki sposób, aby jak najwydajniej spełniały swoje zadanie, w zależności czy ładunek jest dawany na taśmę ręcznie czy mechanicznie. Przenośniki są wykorzystywane w takich branżach jak górnictwo i energetyka, przemyśle spożywczym i w gospodarstwach rolnych oraz we wielu innych, podobnych zakładach i branżach. Jeśli sytuacja tego wymaga to krótkie przenośniki taśmowe są zastępowane przez duże przenośniki taśmowe, na przykład w górnictwie.