Duże piekarnie wytwarzają rocznie wiele milionów sztuk chleba, bułek i innych tego typu wyrobów. Wypiekanie takiej ilości pieczywa wysokiej jakości wymaga odpowiedniej wiedzy, receptury oraz specjalistycznego sprzętu, w tym taśm transportowych. Jak przebiega proces wyrobu pieczywa i jaką rolę w nim spełniają taśmy transportowe?

Proces wypieku chleba

Wypiek chleba rozpoczyna się od odpowiedniej selekcji produktów, z których powstanie chleb. Mąka, sól i drożdże muszą być jak najlepszej jakości i woda używana do wyrobu ciasta była odpowiednio przefiltrowana. Następnie, w oparciu o tradycyjne receptury unikalne dla każdej piekarni, dozuje się składniki. Napowietrza się mąkę, następnie dodaje się do niej sól, drożdże i wodę. Następnie dodaje się zakwas własnej produkcji i miesza się ciasto. Następnie formowane są kęsy, wypiekany jest chleb, który jest dystrybuowany do sklepów.

Rola taśm transportowych

Taśmy transportowe we wielu piekarniach mają za zadanie usprawnić i przyspieszyć produkcję pieczywa i innych wyrobów tego typu. Aby dana taśma transportowa mogła zostać użyta to transportowania pieczywa lub innych produktów spożywczych to musi spełniać szereg rygorystycznych wymagań. Taśmy mają bezpośredni kontakt z produktami spożywczymi, dlatego muszą być antybakteryjne i muszą mieć odpowiednie certyfikaty i atesty. Taśmy transportowe mają za zadanie przenosić produkty, kęsy i wypieczony chleb pomiędzy stanowiskami, dzięki czemu znacznie przyspieszają produkcję chleba i innych wypieków.