Hodowla drzew, pozyskiwanie drewna i udostępnianie go do wyrobu wielu drewnianych produktów stanowi w Polsce duży przemysł, zatrudniający około 400 tysięcy osób. Duża liczba specjalistów pracuje nad tym, aby drewno było jak najwyższej jakości niezależnie czy jest przeznaczone na wyrób mebli lub płyt pilśniowych. Jak wygląda przemysł drzewny w Polsce i jakie inne branże na nim korzystają?
Sytuacja przemysłu drzewnego
Przemysł drzewny w Polsce wytwarza niemal 2,5% PKB kraju, czyli niemal 30 miliardów złotych rocznie. Na tą kwotę składa się przerabianie drewna na całą gamę produktów, na przykład mebli, płyt wiórowych lub tarcicy. Polska jest największym w Unii Europejskiej producentem podłóg drewnianych, płyt HDF i wyposażenia ogrodów. Jesteśmy również ważnym producentem mebli, płyt wiórowych oraz tarcicy. Ponadto 30% przemysłu drzewnego składa się na branżę papierniczą w naszym kraju.
Wymagania do przerobu drewna
Ważną cechą przemysłu drzewnego w naszym kraju jest to, że drewno pochodzi niemal wyłącznie na krajowych zasobach drewna. Drzewa są hodowane oraz przerabiane na drewno w tartakach znajdujących się na terenie Polski. Służą do tego różnego rodzaju maszyny do obróbki i transportu drewna, w tym specjalne taśmy transportowe. Aby mogły one przewozić drewno to powinny być one wytrzymałe i posiadać inne właściwości. Na taśmy transportowe przemysłu drzewnego trafia wiele różnego rodzaju drewna, jednak większość to drewno sosnowe (~60%). Reszta drewna to świerk, buk, dąb i inne.